Gudstjeneste og Sankt Hans

GUDSTJENESTE søndag den 7. juni kl. 11 i Kwai Chung
 

Nu lysner det!
Officielt er det nu meldt ud, at kirker kan åbne i Hong Kong og der kan fejres gudstjenester med iagttagelse af særlige tiltag. I The Anglican Church, hvor det biskoppelige tilsyn med vores Kirke i Mariner’s Club ligger, er det blevet tolket således, at kirkerne kan åbne den 1. juni – og første gudstjeneste kan blive søndag den 7. juni. Ikke alle rider samme dag, som de sadler! Utålmodigheden har været stor for at få mere liv i kirken og i huset igen.
 
Det betyder, at vi så vil kunne fejre gudstjeneste under de vilkår, som nu gælder for forsamling i kirker: påbud om at bære maske, tage temperatur ved indgang, social distancering, osv. Det finder vi ud af! Og lad os glæde os over at det er muligt! På gensyn.   
 
Det ER pinse!
I al sin glans nu stråler solen,
livslyset over nåde-stolen,
nu kom vor pinselilje-tid,
nu har vi sommer skær og blid,
nu spår os mer end englerøst
i Jesu navn en gylden høst.
 
Med Grundtvigs stærke ord til pinse bliver det pinse. Rigtig pinse, når ordene om forår, sommer og himmeriget går op i en højere enhed, som det gør i salmen. Selv om pinsen er én af de tre store højtider, er den vel ikke så markant. Pinsen er kirkens fødselsdag. Den dag, der var massedåb med mere end 3000 døbte. Disciplene havde travlt den dag! Dermed blev den første menighed grundlagt. .
 
Pinse på Facebook
Vi nåede at lave og optage endnu en digital gudstjeneste – netop til pinsedag, som er søndag den 31. maj – i kirken i Kwai Chung. Den korte gudstjeneste kan ses og høres fra Pinsemorgen på Sømandskirkens Facebookside.
 
Der ligger iøvrigt også en digital gudstjeneste fra 17. maj – 5. søndag efter påske.
 
Sankt Hans junketur
Det vil – selv i disse tider – heldigvis blive muligt a gennemføre årets Sankt Hans Junketur i et samarbejde mellem Sømandskirken og DCC!
Turen vil være lørdag den 20. juni kl. 10 – 17. Tilmelding senest den 15. juni til https://www.dcc.hk/events

Vel mødt!


 
Julebasar 2020
Datoen for julebasaren i år er lørdag den 20. november! Det kommer der meget mere om, jo nærmere vi kommer. Så dette for at informere om datoen – og vise, at forberedelserne er gået i gang med en kæmpeoprydning i containerne bag Mariner’s Club lørdag den 23. maj! Billedet taler for sig selv. 

 

Digt fra en corona-tid

Så mange mennesker jeg ikke har set,
selvom de var der overalt
Verden, Hongkong, vrimler med mennesker
mere eller mindre
Men ingen mødte jeg – rigtigt
Ingen så jeg – rigtigt
Ingen så mig – rigtigt
Nederste del af ansigtet var opereret væk
både på mig og dem
af maske
af angst
Øjnene over masken
kunne kun i sjældne tilfælde udfylde tomrummet
Uden tænder, læber, kinder
bliver det ikke rigtig til noget
Selv hager er nødvendige
Ansigtshandicappet
Maskepåbud
Åbent ansigt-forbud
Hvis smilet var der – i øjnene
blev det steriliseret
af gazen over næsen,
sprittet af, inden det kunne nå at smitte
Varmen fordampede i varmen
 
Så mange ansigter, jeg ikke har nydt
Så mange smil, jeg ikke har besvaret
Så megen kommunikation, der er gået død
Så megen medmenneskelighed, der led nød
 
Nu er det her
Men det kunne nok også være Strøget i København
tidligere, nu og kommende
Uden, før og efter corona og masker
Halvt bortopererede ansigter
 
Så megen kommunikation, der er gået død
Så megen medmenneskelighed, der lider nød
 
For gør det nogen forskel?
Alle er alligevel dybt begravet
med nedslagne øjne og bøjet nakke – som i bøn og anger
– over mobiltelefonen
                                                                                                 

Werner Fischer-Nielsen, medfølgende præsteægtefælle i Hong Kong, foråret 2020.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *